HABERLER » Yasa Dışı Dinlemelere Karşı Mecliste Araştırma Komisyonu
27.01.2013

Soysal, Dinlemelerle ilgili meclisimizde araştırma komisyonu kurulmasıyla ilgili teklif sunan milletvekillerinden biri olarak
AK Parti Yozgat Milletvekili Ertuğrul Soysal, temel hak ve hürriyetler kapsamında yasa dışı dinlemelere karşı mecliste araştırma komisyonu kurulacağını söyledi.

Milletvekili Soysal, yaptığı açıklamada medyada sık sık yer alan haberlerde yasa dışı dinlemeler konusuna değindi. Soysal, "Anayasanın 12. Maddesinde "Herkes, kişiliğine bağlı, dokunulmaz, devredilmez, vazgeçilmez temel hak ve hürriyetlerine sahiptir. Temel hak ve hürriyetler, kişinin topluma ve Ailesine ve diğer kişilere karşı ödev ve sorumluluklarını da ihtiva eder” hükmüne binaen Ülkemizde medyada sık sık gündeme gelen ve tüm vatandaşlarımızın Temel hak ve Hürriyetlerini etkileyen yasa dışı dinlemelerin engellenmesi ve vatandaşlarımızın mağdur edilmemesi amacıyla bir komisyon kurulacaktır." dedi.

Kişiler arasında haberleşme içeriklerinin hukuka aykırı biçimde tespiti, dinlemesi ve kayda alınmasının önlenmesi ve gerekli tedbirlerin alınması için komisyon üyelerinin çalışma içerisinde olacağını ifade eden Milletvekili Soysal, "Dinlemelerle ilgili meclisimizde araştırma komisyonu kurulmasıyla ilgili teklif sunan milletvekillerinden biride benim. Yasal olmayan, kişilik haklarına aykırı bu tür girişimlerde bulunanların ne maksatla ve hangi amaç doğrultusunda telefondur, böcek kullanarak yapılan dinlemeler kanuna aykırıdır. Başkaları tarafından görülmesi mümkün olmayan bir özel yaşam olayının görüntülü veya sesli olarak saptanması ve kaydedilmesi, kimi zaman bunların çeşitli medya ortamlarında yayımlanması gibi suç teşkil eder.

Faaliyetlerin nasıl ve hangi araçla kullanılarak yapıldığının, bu araçların nasıl temin edildiğini, bu araçların imal ithal ve bulundurulması konusunda yasal bir kısıtlama bulunup bulunmadığını ve yaşanan bu sorunun çözümü amacı ile alınması gerekir. Yasal, idari ve istihbari ve diğer önlemlerin tesbiti için Anayasamızın 98. iç tüzüğün 104 ve 105. maddeleri gereğince, 'Yasa Dışı Dinlemelerin ve Teknolojik Araçlarla Özel Hayatın Gizliliğine Yönelik İhlallerin Tespiti, Önlenmesi ve Gerekli Tedbirlerin Alınması' konusunda bir meclis araştırma komisyonu kurulması ile alakalı kanun teklifi hazırlandı ve TBMM genel kurulunda görüşülmesine en yakın zamanda başlanacak." diye konuştu.

 

Web Tasarım, Seo ve Programlama web tasarım seo danışmanlığı tarafından yapılmıştır...